Het is tien voor zes en al behoorlijk druk tussen Hotel Apple Park Maastricht en de A2. Meer en meer stropdassen en mantelpakjes verzamelen zich op het startpunt van de stille tocht. Veel Circumflexers, maar ook de besturen van andere studentenverenigingen – van binnen en buiten Maastricht – zijn er. Iedereen krijgt een witte roos. De sfeer is gezellig, er wordt gekletst, geknuffeld, gekust. Tot kwart over zes. De ouders van Groen, De Vries en Circumflex-voorzitter Tanne Nevels gaan voorop. Vanaf dat moment kun je een speld horen vallen.
In doodse stilte loopt de stoet (honderden mensen) de kleine anderhalve kilometer naar het Koningsplein, waar een podium is gebouwd en honderden stoelen staan. Om het plein heen staan hekken en overal staan politie en handhavers. Achter de spreekstoel, op het Limburgs Bevrijdingsmonument, staan twee foto’s. Een van Groen en een van Peter R. de Vries, de misdaadjournalist en oprichter van stichting De Gouden Tip die in juli werd vermoord.
‘Someone who is just like me’
Als iedereen zit, heet CF-voorzitter Nevels iedereen welkom. Na haar volgt een aantal sprekers, waaronder Kelly de Vries, die de meest indrukwekkende speech van de avond geeft. Het motto van haar vader stond getatoeëerd op zijn linker kuit: ‘On bended knee is no way to be free'. “Sinds zijn dood weten de meeste mensen dat dat er stond. Onder die tattoo stond de naam van mijn broer. Wat minder mensen weten is dat op zijn andere kuit de tekst ‘Someone who is just like me’ staat met mijn naam eronder. We hebben hetzelfde DNA en dezelfde visie. We staan beiden voor een rechtvaardige en gelijkwaardige samenleving.” Daarmee kondigde De Vries aan dat ze het voorzitterschap van haar vader overneemt en er alles aan gaat doen om de droom van haar vader te verwezenlijken: “Het mysterie van die avond in 1993 op te lossen.” Als enige spreker krijgt ze applaus.
Na de moeder van Groen, die iedereen bedankt voor hun komst en nogmaals een oproep doet om alle informatie en herinneringen met stichting De Gouden Tip te delen, sluit Nevels de bijeenkomst af. “Tanja leeft voort in onze vereniging. Elk jaar wordt haar verhaal opnieuw verteld en op die manier beschermt ze nieuwe leden van de vereniging.” Nevels laatste woorden deze avond: “Kom veilig thuis.”