Soms is het nog erger dan je denkt. Vorig jaar verscheen de BDS-oproep voor een boycot van Israëlische academici en instituten door Nederlandse universiteiten en Hogescholen uit solidariteit met de Palestijnen.
Amnesty International meende vorige maand Israël als een Apartheidsstaat te moeten aanwijzen, een staat met een systeem dat vernietigd dient te worden. De relevantie van twee Arabische politieke partijen en hun invloed op het beleid wordt gemakshalve vergeten.
Nog erger is nu het Wob-verzoek aan alle Nederlandse universiteiten waarin wordt gevraagd alle contacten over de afgelopen tien jaar niet alleen met Israëlische instellingen maar ook met veel Nederlandse Joodse instellingen te melden. Van Israëlische Rode Kruis tot het Centraal Joods Overleg in Nederland en meer. Elk historisch en realiteitsbesef ontbreekt.
Wat mij betreft geven de desbetreffende instellingen aan dat The Rights Forum WOB-verzoeken geen ander dan discriminatoir doel kunnen dienen, en derhalve terzijde worden gelegd.
Universiteiten kunnen nog een stap verder gaan en aangifte doen voor strafrechtelijke vervolging op grond van ongeoorloofd onderscheid. Of melding maken bij de nationaal coördinator antisemitisme bestrijding die zelf op hun lijstje van ‘foute Nederlanders’ staat waar je geen contact mee mag hebben. Gelukkig hoeven mijn ouders, grootouders, ooms en tantes die de Shoa overleefden dit virulent opkomend antisemitisme niet ook nog mee te maken.
Fred Grünfeld, emeritus hoogleraar en universitair hoofddocent in mensenrechten en internationale betrekkingen aan de Universiteit Utrecht en Universiteit Maastricht.