Een stevige prijsstijging bij de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) was voor het Groningse universiteitsblad Ukrant aanleiding om prijzen van ‘bekende’ producten tussen verschillende universitaire mensa’s te vergelijken. Desgevraagd heeft Observant prijzen van onder andere soep, melk, belegde broodjes en fruit bij de UM in kaart gebracht. Vergeleken met andere instellingen blijken de gebruikers hier goed af: ze betalen veelal de laagste prijzen. Dit kwam als een aangename verrassing voor UM-cateraar Eurest, zegt vestigingsmanager René Kersten: “We worden altijd duur gevonden.”
Winst maken ze momenteel echter niet: “Door de inflatie zijn de kosten van de ingrediënten gestegen, maar we berekenen dat niet allemaal door in de verkoopprijzen; studenten zijn daar heel kritisch op, zo blijkt al jaren uit enquêtes. Ons voordeel is dat we een internationaal concern zijn dat aan allerlei grote instellingen levert, zoals gevangenissen en bedrijven, en dat betekent dat we grootschalig in kunnen kopen. We houden er alleen niet veel aan over.” Daarnaast probeert Eurest kosten te reduceren door het aantal leveranciers alsook het aanbod terug te dringen; in plaats van drie soorten sla maar één, bijvoorbeeld. Kersten: “Dit helpt niet alleen voor de portemonnee, maar is ook nog duurzaam omdat we minder afval produceren.”
Hoe verklaart Kersten dat een soepje aan de VU €1,30 kost, in Utrecht €1,50 en aan de UM €0,85, terwijl het dezelfde cateraar betreft? “Dat is afhankelijk van het soort contract dat je hebt met je opdrachtgever. Bij de UM moeten wij een bepaald percentage van de omzet aan de universiteit afdragen. Wellicht is dit bij de VU anders geregeld.” Een tweede mogelijke verklaring is het tijdstip waarop de jaarlijkse prijsstijging vanwege de inflatie wordt doorberekend, de zogeheten indexering. “De UM voert deze pas in januari door, maar misschien gebeurt dit bij andere universiteiten al aan het begin van het academisch jaar.” Een prijsvergelijking op dit moment zou dan een vertekend beeld geven, suggereert Kersten.