Maastrichtse spreeuwen bevuilen fietsen en de NS negeert Tilburgse academici

'Dansende' spreeuwenwolk boven Wyck

Maastrichtse spreeuwen bevuilen fietsen en de NS negeert Tilburgse academici

Kort nieuws uit Maastricht en elders in het land

17-11-2023 · Splinters

Wyck in de shit

Sinds een paar maanden zorgen ze vrijwel dagelijks voor een spectaculair schouwspel boven Maastricht: zwermen van tienduizenden spreeuwen die rond zonsondergang door de lucht ‘dansen’. Maar voor inwoners van de wijk Wyck levert het najaarsfenomeen niet alleen kijkplezier op. Na hun vliegshow dalen de vogels namelijk neer in de bomen aan onder meer de Wilhelminasingel, waar ze gezamenlijk de nacht doorbrengen. En waar ze dus ook en masse hun behoefte doen. Het gevolg: de geparkeerde auto’s van bewoners en hotelgasten en de lange rijen (swap)fietsen voor studentenhuizen worden iedere nacht voorzien van een vers laagje spreeuwenpoep.

Hoe lang deze overlast nog aanhoudt? Mogelijk kan het poetsgerei snel weer opgeborgen worden, liet Joop Speth van de Vogelwerkgroep Maastricht vorige week weten tegenover RTV Maastricht. De bomen zorgen nu namelijk nog voor beschutting en daarmee veiligheid. Maar, “als straks de bladeren vallen dan kan het zijn dat de spreeuwen verder gaan.”
 

Genegeerde academici

Te laat komen voor een college omdat je trein - tegen de dienstregeling in - niet stopt op de campus. Of na een lange dag studeren of onderzoek doen de sprinter vrolijk aan je voorbij zien zoeven op het station. Voor studenten en medewerkers van de Universiteit Tilburg begint het al bijna te wennen. Zusterblad Univers meldt dat station Tilburg Universiteit in de afgelopen twee maanden al 47 keer overgeslagen werd. Wat voor de nodige frustratie zorgt bij mensen die daardoor te laat komen. “Bij een hoorcollege is dat nog niet zo erg”, aldus een student, “maar bij een tentamen is dat wel echt super vervelend.”

Waarom ‘negeert’ de NS Tilburgse studenten en academici? De vervoerder neemt de maatregel af en toe om opgelopen vertraging in te halen, om te voorkomen dat meer treinen op het traject vertraagd raken. Iets wat bij veel meer stations in Nederland gebeurt, aldus woordvoerder Arno Leblanc tegenover Univers. “Soms hoor ik mensen zeggen: ‘Waarom station Tilburg Universiteit? Kies liever een ander station om over te slaan.’ Maar dit is juist een van de weinige stations op de route dat vier keer per uur wordt bediend”, rechtvaardigt Leblanc de strategie van de NS.
 

Digitale intelligentie

Hij was al geschorst, nu is hij zijn baan kwijt. Jasper Rekers, die voor de BBB de Tweede Kamer in wilde, mag vanwege zijn anonieme haattweets geen les meer geven aan de hogeschool Saxion. Daar doceerde hij digital intelligence & business

Eind oktober onthulde persbureau ANP dat Rekers in coronatijd zelf een twijfelachtige digitale intelligentie tentoonspreidde. Twee jaar lang intimideerde en beledigde hij via een anoniem twitteraccount politici. Zo wenste hij toenmalig coronaminister Hugo de Jonge een enkele reis naar een nazitribunaal en noemde hij Mark Rutte een NSB’er. Saxion vindt nu dat hij als docent een voorbeeldfunctie heeft en dat zijn anonieme tweets daar niet bij passen. Ze zijn “overeengekomen” dat hij vertrekt.

De voormalig docent staat op nummer dertien van de BBB-lijst, maar zegt dat hij niet langer de Tweede Kamer in wil. De partij nam het hem zeer kwalijk dat hij tegen hen had gelogen over zijn tweets, maar accepteerde wel zijn excuses hiervoor. Vorige week pleitte BBB-leider Caroline van der Plas op NPO Radio 1 nog wel voor een tweede kans voor Rekers: “We moeten af van die afrekencultuur in Nederland, dat iemand die iets fout doet meteen wordt ontslagen.” Rekers zelf liet eerder weten “in de war” te zijn geweest in de periode dat hij de haattweets verstuurde.
 

Bijdragen van: Dennis Vaendel, Simon Wirtz, HOP

Auteur: Redactie

Foto: Observant

Categoriëen: Achtergrond voorpagina
Tags: splinters,spreeuwen,overlast,ns,tweets,studenten

Voeg reactie toe

Klik hier voor onze privacyregels

Vanaf januari 2022 plaatst Observant alleen nog reacties van mensen wier naam bekend is bij de redactie.