Topopleiding
Wie meer dan 75 punten scoort (maximale score is honderd) mag zich een ‘topopleiding’ noemen. De UM heeft er vier in huis: de University Colleges in Maastricht en Venlo, geneeskunde en Global Studies. Vorig jaar streken nog zes UM-bachelors met die eer. Het jaar ervoor nog zeven. Toen viel het Science Programme af, maar is met een 7,4 nog steeds de beste in zijn categorie. Dit jaar verdwijnen Circular Engineering en econometrie uit de absolute top al blijven ook zij nummer één in hun categorie.
Hekkensluiter
Hekkensluiter aan de UM is de bachelor rechtsgeleerdheid die een 3,2 scoort. De studenten klagen over alles: de sfeer, de toetsing, de inhoud, de kans om het diploma in vier jaar te halen, en ook de docenten. Vorig jaar was het niet veel beter, toen kregen de juristen een 3,7. Ook de European Law School bevindt zich met een 5,0 in de onderste regionen van de onderzochte UM-studies. Ook hier klachten over de sfeer, de toetsing en de docenten. De Law School zit wel ten opzichte van de vorige Keuzegids (toen 4,6) weer wat in de lift.
Volgens vice-decaan onderwijs Sjoerd Claessens wordt er in zijn rechtenfaculteit “geheel geen aandacht aan de NSE besteed”, wat van invloed zou kunnen zijn op de negatieve score. Bij zo’n open enquête is de kans groot dat met name de critici de moeite nemen om het in te vullen.
Of de rigoureuze curriculumwijziging van de bachelor rechtsgeleerdheid in september 2020 ook meespeelt, weet Claessens niet. “De NSE – noch de Keuzegids - biedt daarvoor bewijs. Dat is het nadeel van kwantitatieve data. Er wordt gescoord, maar waarom er zo gescoord wordt, weet je niet.” In faculteitsraadsvergaderingen, vorig jaar, werd er zo nu en dan door studentleden geklaagd over het nieuwe programma. Ze misten een aantal “intensieve” juridische vaardigheden, klonk het, meer oefenen met geschillen en pleiten, zoals bij de ‘oude’ Oefenrechtbank, maar ook onderhandelen en het schrijven van een pleitnota.
Claessens stipt ook “de betrekkelijkheid van rankings” aan; in de THE-ranking staat de faculteit in de top 20 van de beste ter wereld. Maar daar zijn niet de studenten aan het woord. Daar gaat het onder andere om onderzoek, citatiescores en internationalisering.
Internationalisering
De internationalisering van het hoger onderwijs was tijdens de verkiezingscampagne een belangrijk thema. De Keuzegids 2024 zet een aantal feiten op een rij: in de top tien van studies met de meeste buitenlandse studenten staat vijf keer Maastricht: International Business, de University Colleges in Venlo en Maastricht, European Law School en psychologie. In de top tien van bacheloropleidingen met het hoogste percentage buitenlandse studenten is het beeld min of meer gelijk: ook hier vijf UM-studies, namelijk Business Analytics en European Law School (op een gedeelde tweede plaats met allebei 88 procent), Digital Society, Business Engineering en op nummer tien Global Studies (81 procent).
Voertaal
In deze opleidingen is (uiteraard) Engels de voertaal en net als in voorgaande jaren vinden Maastrichtse studenten dat hun docenten een heel aardig woordje over de grens spreken. Zij geven de hoogste score van het land aan de Engelstalige vaardigheden van de staf: een 4,3 op een schaal van vijf. Nummer twee is de UvA in Amsterdam (4,0), de docenten aan de Radboud Universiteit scoren het laagste volgens hun studenten (3,7).
Landelijk zal het aantal Engelstalige bachelors in het volgend studiejaar uitkomen op bijna 50 procent, aldus de Keuzegids. Bovendien nemen buitenlandse studenten eenderde van de plaatsen in bij opleidingen met een numerus fixus. Aan de UM zijn de meeste bachelors Engelstalig. Uitzonderingen zijn geneeskunde en psychologie (in twee talen), rechtsgeleerdheid, fiscaal recht en gezondheidswetenschappen.
Wendy Degens en Riki Janssen