Landelijk minder internationale eerstejaars, in Maastricht juist meer

Landelijk minder internationale eerstejaars, in Maastricht juist meer

Van de nieuwe lichting bachelorstudenten komt ruim tweederde uit het buitenland

07-02-2024 · Nieuws

MAASTRICHT. Aan de bacheloropleidingen in Nederland zijn minder internationale studenten begonnen dan vorig jaar. De Universiteit Maastricht verwelkomt er echter (opnieuw) meer. Van de nieuwe lichting komt nu ruim tweederde uit het buitenland. Dat blijkt uit de definitieve inschrijfcijfers die universiteitenvereniging UNL deze week heeft gepubliceerd.

Eerst het totaalplaatje van internationale én Nederlandse studenten aan de UM. Maastricht telt meer eerstejaars dan in 2022 (een groei van 6,7 procent). Vooral de Maastrichtse bacheloropleidingen zijn in trek; de instroom steeg met 10 procent. In de masters gaat het om ‘slechts’ 3,4 procent. De aanwas in de bachelor is vooral te danken aan de nieuwe Engelstalige bacheloropleiding Computer Science. Zo’n driehonderd studenten hebben zich daarvoor aangemeld.

Internationals

Dan uitgesplitst naar paspoort: van alle eerstejaars in de bachelor is 72 procent international. In de masterfase is dat 57 procent. Het gaat volgens universiteitenvereniging UNL in totaal om 3782 nieuwelingen met een buitenlands paspoort ten opzichte van 3182 vorig jaar. Een stijging van 19 procent.
In tegenstelling tot de gepubliceerde cijfers van de UNL hanteert de UM andere ‘definities’ waardoor de cijfers (iets) afwijken. Zo houdt de UNL geen rekening met ‘switchers’ die van Amsterdam naar Maastricht komen, of die rechten gaan doen in plaats van psychologie, licht een beleidsmedewerker toe. “Het gaat de UNL bij de instroom alleen om studenten die voor het eerst de universiteit ‘betreden,” klinkt het. Volgens Maastrichtse berekeningen komt dan ook niet 72 maar 68 procent van de nieuwe bachelorstudenten van over de grens. Daarbij komt een substantieel deel – 41 procent – uit de (eu)regio, binnen een straal van 100 kilometer. Dat kan dus Limburg, België of Duitsland zijn.

Den Haag

In politiek Den Haag is de sfeer niet bepaald pro-internationalisering. De politieke partijen die tot voor kort onderhandelden over een nieuw kabinet willen minder buitenlandse studenten en meer Nederlands in de opleidingen. Ook ligt er een wetsvoorstel van minister Dijkgraaf  - ‘Internationalisering in Balans’ – met daarin een aantal maatregelen over taal en instroom.
Dinsdag heeft de Onderwijsraad zijn visie gegeven op het wetsvoorstel; als het aan de raad ligt, gaat de minister langer nadenken over de inhoud. Dit voorstel schept te veel onzekerheid, zegt voorzitter Edith Hooge. Eigenlijk staat er maar één ding in het wetsvoorstel dat de goedkeuring van de Onderwijsraad kan wegdragen: de numerus fixus voor Engelstalige (of anderstalige) trajecten. Dat kan de toegankelijkheid van het onderwijs voor Nederlandstalige studenten ten goede komen, meent de raad. Maar de huidige Engelstalige opleidingen onderwerpen aan een toets, waaruit moet blijken waarom de studie in het Engels moet, vindt de raadsvoorzitter “buitenproportioneel”, zo zegt ze tegen het Hoger Onderwijs Persbureau.

De Volkskrant tekende dinsdag op dat de Onderwijsraad het problematisch vindt dat de minister grijpt naar een pakket aan generieke maatregelen die voor heel het hoger onderwijs gelden. Onderwijsinstellingen die de niet-Nederlandstalige studenten juist hard nodig hebben, kunnen daar de dupe van worden, aldus de krant. Voorzitter Hooge: “Universiteiten en hogescholen verschillen van elkaar, ook zijn er grote verschillen tussen de grensregio’s en de grote steden.” UM-collegevoorzitter Rianne Letschert hamert al maanden op het ‘internationale DNA’ van de UM, de bijzondere grensligging van Maastricht en de universiteit als economische motor voor de regio.

Auteur: Wendy Degens

Foto: Pixabay

Categoriëen: Nieuws, nieuws_boven
Tags: taalbeleid, voertaal, engels, nederlands, unl, internationals,cijfers,inschrijvingen, registraties,instroom

Voeg reactie toe

Klik hier voor onze privacyregels

Vanaf januari 2022 plaatst Observant alleen nog reacties van mensen wier naam bekend is bij de redactie.