NWO kan nog niet zeggen waarom het aantal beursaanvragen dit keer zo hoog was. Mogelijk heeft het te maken met de nieuwe aanvraagprocedure die ervoor moet zorgen dat onderzoekers minder tijd kwijt zijn aan een beursaanvraag. Maar het precieze effect is nog niet onderzocht en volgens NWO kunnen ook andere factoren een rol spelen.
© HOP, bron data NWO
Hoe dan ook zijn er 102 beurzen van maximaal 850 duizend euro toegekend, vijf meer dan in 2022. De Vidi-beurzen zijn onderdeel van het Talentprogramma van NWO. Ervaren onderzoekers kunnen er hun eigen onderzoekslijn mee opzetten. Van de in totaal 86,7 miljoen euro die NWO in deze ronde toekent, gaat het meeste geld naar wetenschappers van de Universiteit van Amsterdam, op de voet gevolgd door de Radboud Universiteit en de Universiteit Leiden.
AI-modellen
Aan de Universiteit Maastricht deden twee onderzoekers een succesvolle aanvraag. Michelle Moerel, universitair hoofddocent aan de faculteit Science and Engineering (FSE), gaat met het geld onderzoeken hoe de hersenen geluid verwerken en in een lawaaierige omgeving moeiteloos op interessante geluiden kunnen focussen, terwijl ze tegelijkertijd andere geluiden negeren. Met de resultaten hoopt men een oplossing te vinden voor mensen die moeite hebben met dat laatste.
Bij de faculteit Health, Medicine and Life Sciences (FHML) ontvangt universitair docent Laure Wynants een Vidi-beurs voor een project waarin onderzoekers instrumenten ontwikkelen om de betrouwbaarheid van AI-modelen in de zorg te meten. Deze geven de risico's aan – zoals het verwacht aantal foute diagnoses – waarna artsen en beleidsmakers kunnen beslissen of het AI-model klaar voor gebruik is.
Vrouwen
NWO maakte deze zomer bekend dat vrouwen in de volgende ronde (2024) iets meer kans zullen maken op een Vidi-beurs. In de ronde van 2023 deden ze minder aanvragen dan mannen, maar waren ze wel iets succesvoller: 13,2 procent werd gehonoreerd, tegen 12 procent van de aanvragen van mannen.
HOP, Hein Cuppen / DV
|
Vidi-ronde 2023
|
|
|
Universiteit van Amsterdam
|
14
|
|
Radboud Universiteit Nijmegen
|
11
|
|
Universiteit Leiden
|
9
|
|
Universiteit Utrecht
|
8
|
|
TU Delft
|
8
|
|
Vrije Universiteit Amsterdam
|
6
|
|
Wageningen Universiteit
|
5
|
|
Rijksuniversiteit Groningen
|
5
|
|
TU Eindhoven
|
5
|
|
UMC Utrecht
|
5
|
|
Amsterdam UMC
|
3
|
|
Erasmus Universiteit Rotterdam
|
3
|
|
Erasmus MC
|
3
|
|
UMC Groningen
|
3
|
|
Universiteit Twente
|
2
|
|
Radboud UMC
|
2
|
|
Universiteit Maastricht
|
2
|
|
Tilburg University
|
2
|
|
Leiden UMC
|
1
|
|
Naturalis
|
1
|
|
KNAW
|
1
|
|
NWO
|
1
|
|
Amsterdam UMC-Locatie VUmc
|
1
|
|
Prinses Maxima Centrum
|
1
|
|
Totaal
|
102
|