“Paniek is een keuze”

“Paniek is een keuze”

Tentoonstelling wil zintuigen activeren

18-12-2024 · Achtergrond

“Studenten zitten vaak veel in hun hoofd, met deadlines en het streven naar dat papiertje aan het eind. De oefeningen helpen meer in je lichaam te komen,” zegt Ingrid Nouwens, UM-medewerker en kunstenares, over haar tentoonstelling Wonderspace in de bibliotheek UNS50.

We zijn op de eerste verdieping, tussen de studieplekken. Een eerste blik roept vooral vragen op: een kartonnen doos om doorheen te lopen, een groene plastic tuinkas met een stoel erin, een oude draaischijftelefoon en een grote spiegel op de grond. Wat is het idee? Stilstaan en reflecteren. De doos bevat vragen als: “Where do I start and the other stop?” en even verder: “Who are you at your core?

Gevoelens waarnemen

Sommige studenten kijken even, maar lopen dan snel door. “Precies dat gedrag probeer ik te doorbreken,” zegt Nouwens. “Niet doorgaan, maar juist stoppen en rust toelaten.” Ook UM-medewerkers doen in groepjes mee, bijvoorbeeld tijdens de workshop personal leadership; Nouwens begeleidt hen voor deze activiteit als een vorm van teamcoaching. “Ze waren echt geraakt en begonnen weer hun gevoelens waar te nemen.”

De opzet is simpel, met gerecyclede of oude materialen en een minimalistisch design. “Dat is bewust zo. Te veel visuele prikkels leiden af. Het gaat erom je zintuigen opnieuw te activeren,” legt ze uit. Een ‘ladder’, verwerkt in de trap naar de tweede verdieping, nodigt bijvoorbeeld uit om na te denken over persoonlijke doelen en carrière. Maar niet iedereen voelt zich daar op zijn gemak bij. “Sommige studenten vinden deze open setting misschien lastig. Een gesloten ruimte zou meer veiligheid bieden,” denkt Nouwens.

Onbereikbaar

Hoewel de ervaring ruimte biedt voor reflectie, blijft contact achterwege. Studenten kunnen na hun deelname een afspraak met Nouwens maken, maar tot nu toe heeft niemand dit gedaan. “Dit verbaast me, want ik merk dat mensen vaak geraakt zijn. Misschien vinden ze het spannend of weten ze niet hoe ze die stap moeten zetten.”

De tentoonstelling, die nog in ieder geval tot maart duurt, maakt deel uit van bredere activiteiten aan de UM rond coaching en welzijn.

Auteur: Lena Reichel

Foto: Ingrid Nouwens

Categoriëen: Achtergrond voorpagina
Tags: coaching, reflectie, studentenwelzijn, UM, persoonlijke groei, tentoonstelling, mentale gezondheid, teamcoaching, zintuigen, persoonlijke doelen

Voeg reactie toe

Klik hier voor onze privacyregels

Vanaf januari 2022 plaatst Observant alleen nog reacties van mensen wier naam bekend is bij de redactie.