Volgens het adviesrapport, in opdracht van onder meer de UM, liggen er veel economische kansen, vooral op het gebied van gezondheid, technologie en de Einstein Telescope. Op de Brightlands Health Campus in Randwyck zou er ruimte zijn voor zes zogeheten innovation spaces rond deze thema’s: (fysieke) plekken waar onderzoekers, studenten en bedrijven samenkomen om te werken aan concrete oplossingen voor een maatschappelijk probleem, bijvoorbeeld het vroegtijdig opsporen van ziektes.
“Nu wordt veel wetenschappelijke kennis nog onderbenut, terwijl valorisatie een kerntaak is van de universiteit. We willen onze regionale rol uitbouwen”, hield strategisch beleidsadviseur Lincey Bastings van de UM vorige week leden van de Maastrichtse gemeenteraad voor tijdens een informatieavond over de toekomst van de campus. Daarnaast ziet men de nieuwe banen als een kans om afgestudeerden langer in of rond Maastricht te houden.
De kansen liggen vooral bij de drie ‘Randwyckse’ faculteiten: Health, Medicine and Life Sciences (FHML), Science and Engineering (FSE) en psychologie en neurowetenschap (FPN). “Maar we willen ook de andere faculteiten in de binnenstad erbij betrekken, denk aan juridische vraagstukken rond de drie thema’s.” Overigens is het nog onduidelijk hoe alles vorm krijgt, bijvoorbeeld of er daadwerkelijk zes innovation spaces komen en, zo ja, op welke locatie. “We moeten eerst nog met dit verhaal langs de diverse gremia, waaronder de universiteitsraad.”
Fijnere plek
Het voornemen past binnen de wens van de UM, de gemeente, de provincie, het MUMC+ en het MECC om de campus aantrekkelijker te maken voor ondernemers en (internationaal) talent en zo de kenniseconomie te versterken in de krimpregio Zuid-Limburg. Vorig jaar kwamen de partijen al met het idee van een groenere en levendigere campus, “een fijnere plek om te werken en wonen”. De kale parkeerterreinen moeten in de komende jaren plaatsmaken voor onder meer parken, horeca, woningen voor studenten en expats, met “een nieuw, iconisch gebouw” als kloppend hart. Ook zet men in op meer labruimtes en faciliteiten waar startups kunnen doorgroeien tot volwaardige bedrijven.
Afgelopen jaar is onderzocht of dat haalbaar is, zowel economisch (kan men zich genoeg onderscheiden van de vele andere campussen in het land) als ruimtelijk (past het allemaal in Randwyck). Voor dat eerste is het antwoord in elk geval dus ‘ja’, volgens het adviesrapport. Ook voor het tweede ligt er inmiddels een “masterplan”, aldus programmamanager Wouter Hankel van de gemeente Maastricht. Door stikstofproblematiek en het overvolle stroomnet is nieuwbouw voorlopig nog toekomstmuziek, waardoor “in de eerste fase” vooral gekeken wordt naar het beter benutten van bestaande voorzieningen, zoals het MECC, en leegstaande gebouwen.
Nieuwe naam station
Om het gebied te groener te maken hoopt de gemeente na de zomer een aanbestedingsprocedure te starten voor het doortrekken van de Groene Loper (onder de Kennedysingel door, via de Gaetano Martinolaan, minstens tot aan de hoofdingang van het MUMC+) en kijkt men naar een ‘groene verbinding’ met de Maasoevers. Ook wordt er nagedacht over een oplossing voor de A2-afrit waar nu nog bijna dagelijks een file staat tijdens de spits. En om de ‘metamorfose’ van Randwyck te markeren, krijgt het treinstation binnenkort een nieuwe naam: ‘Maastricht Brightlands’.