Lorenzo Moroni is hoogleraar Biofabrication for Regenerative Medicine en wetenschappelijk directeur van MERLN, een instituut waar onderzoek wordt gedaan naar regeneratieve geneeskunde. Zijn voorganger, prof. Clemens van Blitterswijk, sleepte meer dan tien jaar geleden ook al de advanced grant binnen. Het project waar het geld deze keer aan besteed gaat worden heet Meccano, over hoe stamcelactiviteit gestuurd kan worden door mechanische stimulatie van zogeheten Metamaterial 3D Scaffolds.
Prof. Alexander Sack van de faculteit Psychologie en Neurowetenschappen gaat zich met zijn grant (onder de noemer Flow) richten op een mechanistisch model en onderzoeken hoe oscillerende lichaam-hersentoestanden de menselijke cognitie structureren. Zijn collega-neurowetenschapper prof. Rainer Goebel ontving al twee keer eerder de hoogste ERC-subsidie.
'Randwyck' doet het overigens al jaren goed. In 2020 was de natuurkundige prof. Stefan Hild, verbonden aan de Maastrichtse faculteit Science and Engineering, een van de gelukkigen.
Nederland
Nederland sleept al een hele tijd opvallend veel advanced grants in de wacht. In de ronde van 2024 staat het met 24 van de 281 toegekende beurzen opnieuw in de top 4. Het moet alleen grote landen als het Verenigd Koninkrijk (56 beurzen), Duitsland (35 beurzen) en Italië (25 beurzen) laten voorgaan.
In totaal is er in deze ronde 721 miljoen euro verdeeld en was de slaagkans van de aanvragers 11 procent, bijna 3 procentpunt lager dan vorig jaar.
Voorlopig
De lijst met winnaars is voorlopig, want Zwitserland deed deze ronde formeel niet mee met het Europese onderzoeksprogramma Horizon Europe. Wetenschappers van Zwitserse universiteiten mochten wel een aanvraag indienen, maar de twintig winnaars krijgen de beurs alleen uitgekeerd als ze die meenemen naar een onderzoeksinstelling in een land dat wél deelneemt aan Horizon Europe. De volgende keer vervalt die beperking, als Zwitserland weer is aangehaakt.
Reservelijst
Misschien schuift er dus nog Europees beurzengeld door naar de reservelijst van onderzoekers die net buiten de boot vielen, en profiteren ook Nederlandse onderzoeksinstellingen hiervan. Vooralsnog gaan de meeste beurzen deze ronde naar de Universiteit van Amsterdam.
|
Advanced grants 2024
|
|
|
Universiteit van Amsterdam
|
6
|
|
TU Delft
|
3
|
|
Rijksuniversiteit Groningen
|
3
|
|
Universiteit Leiden
|
2
|
|
KNAW
|
2
|
|
Universiteit Maastricht
|
2
|
|
Radboud Universiteit Nijmegen
|
1
|
|
NWO-Instituten
|
1
|
|
Leids UMC
|
1
|
|
UMC Utrecht
|
1
|
|
Transnational Institute
|
1
|
|
IHE Delft Institute for Water Education
|
1
|
|
Totaal
|
24
|
Elk jaar verdeelt de ERC beurzen onder jonge onderzoekers (starting grants van maximaal 1,5 miljoen euro), ervaren onderzoekers (consolidator grants van 2 miljoen euro) en toponderzoekers (advanced grants van 2,5 miljoen euro). Deze beurzen zijn vergelijkbaar met de Nederlandse veni-, vidi- en vici-beurzen uit het Talentprogramma van onderzoeksfinancier NWO, al zijn de Europese beurzen wel hoger.
HOP/WD