Gemeente komt met energienoodfonds; maximaal 325 euro voor kamerbewoners

Gemeente komt met energienoodfonds; maximaal 325 euro voor kamerbewoners

Alsnog tegemoetkoming voor studenten die energietoeslag mislopen (maar niet voor iedereen)

13-01-2023 · Nieuws

MAASTRICHT. Maastrichtse studenten die geen aanspraak maken op de energietoeslag van 1300 euro kunnen alsnog bij de gemeente terecht voor een eenmalige tegemoetkoming. Kamerbewoners kunnen rekenen op maximaal 325 euro, studenten die zelfstandig wonen (bijvoorbeeld in een studio of appartement) op maximaal 650 euro. Daaraan zijn wel enkele voorwaarden verbonden.

Zo moet men kunnen aantonen dat de energiekosten in het afgelopen jaar gestegen zijn, bijvoorbeeld door hogere servicekosten of voorschotbetalingen als onderdeel van de kamerhuur. Voor kamerbewoners moet de toename minstens vijftig euro bedragen, voor iemand in een zelfstandige woning minimaal honderd euro. Daarnaast mag men niet meer verdienen dan 130 procent van de bijstandsnorm. Studenten tussen de 18 tot 21 jaar moeten daarnaast aantonen dat hun ouders niet financieel kunnen bijdragen, bijvoorbeeld omdat zij van een minimumuitkering leven of overleden zijn.

De tegemoetkoming is onderdeel van het Noodfonds Energiekosten ter waarde van vijf miljoen euro dat de gemeente Maastricht woensdag presenteerde. Dit is in het leven geroepen ter ondersteuning van huishoudens en instellingen die geraakt worden door de energiecrisis, maar andere steunmaatregelen (zoals de energietoeslag) mislopen.

Dat laatste is het geval voor veel uitwonende studenten. Aan de energietoeslag - die al sinds maart vorig jaar bestaat, maar die de gemeente Maastricht pas sinds vorige maand toekent aan studenten – zijn strengere voorwaarden verbonden. Zo komen studenten jonger dan 21 jaar helemaal niet in aanmerking en ligt de inkomensgrens lager (op 120 procent van het sociale minimum). Bovendien is het voor studenten op kamers vereist dat het energiecontract op eigen naam staat, of op die van een andere bewoner van het studentenhuis (die het bedrag vervolgens onder huisgenoten verdeelt). Voor het noodfonds is deze regel niet van toepassing.

Desondanks is het nog steeds de vraag hoeveel studenten aan de voorwaarden van het noodfonds voldoen. Makkelijk wordt het ze niet gemaakt: het maximale bedrag dat studenten kunnen lenen bij DUO wordt automatisch meegeteld in het totale inkomen, ongeacht of ze hier gebruik van maken. Hierdoor zitten studenten met een bijbaantje relatief snel boven de inkomensgrens van 130 procent. Concreet: wie meer dan 334 euro per maand bijverdient, loopt de tegemoetkoming mis.

Volgens wethouder Alex Meij (Partij Veilig Maastricht) valt daar weinig aan te doen. “Dat de studielening meetelt is wettelijk nu eenmaal zo bepaald. Maar dit fonds is dan ook alleen bedoeld voor degenen die het écht keihard nodig hebben.” Studenten die boven de inkomensgrens zitten maar financieel toch in de problemen komen, kunnen in uitzonderlijke situaties beroep doen op de individuele bijzondere bijstand (IBB).

Wie aanspraak op de steun wil maken moet er snel bij zijn. Meij: “Er is maximaal één miljoen euro beschikbaar voor huishoudens. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt.” Het bedrag kan vanaf 16 januari 13.00 uur worden aangevraagd op de website van de gemeente Maastricht.

Een ander deel van het noodfonds is beschikbaar voor onder meer verenigingen. Studentenverenigingen komen hier als ‘gezelligheidsverenigingen’ echter niet voor in aanmerking, laat de gemeente weten.

Foto: Loriane Bodewes

Categoriëen: Nieuws, nieuws_boven
Tags: energie,noodfonds,energietoeslag,studenten

Voeg reactie toe

Klik hier voor onze privacyregels

Vanaf januari 2022 plaatst Observant alleen nog reacties van mensen wier naam bekend is bij de redactie.