De Chemelot Campus moet het neusje van de zalm in Europa worden als het gaat om innovatieve bedrijvigheid in de chemie en chematerials, biotechnologie en Life Sciences. De drie partijen willen de campus van 17 hectare versneld ontwikkelen. Het plan daarvoor moet in het najaar klaar zijn; dan valt de definitieve beslissing, zei de Limburgse gedeputeerde voor Economische Zaken Jos Hessels. Op het terrein hebben zich sinds de opening in 2005 reeds 32 nieuwe bedrijven gevestigd. Het huidige aantal van duizend kenniswerkers (ook van DSM en SABIC) moet in de komende jaren - precieze data werden niet genoemd - doorgroeien naar tweeduizend. Daaronder zijn ook nieuwe UM-medewerkers gerekend. Hoofdzakelijk van de FHML, maar ook andere faculteiten worden erbij betrokken. De economen en bedrijfskundigen en de juristen van de UM zullen meewerken aan postacademisch onderwijs op de campus, meldt UM-bestuurder André Postema. Daarnaast zijn op Chemelot masteropleidingen voorzien, vooral in het kader van de nieuwe bèta- of science-poot die de UM wil opzetten.
Over de precieze invulling van de plannen bestaat enige verwarring. Zo kondigde deputé Hessels de vestiging van een science-faculteit op de campus aan, maar navraag bij de ‘bouwdecaan’ van de UM science-poot, prof. Louis Boon, levert een vierkante ontkenning op: er komt helemaal geen faculteit, zegt hij. Verder werd het nieuwe Maastrichtse Forensisch Instituut (tMFI), waarin de UM en DSM samenwerken, als campusbewoner aangekondigd, maar de huisvesting daarvan is tot op heden een bron van onenigheid tussen de betrokken juristen en psychologen. Vestiging van de onderzoekers op Chemelot is volgens ingewijden niet aan de orde.
Opvallend is de betrokkenheid van het Maastrichtse medisch universitair centrum MUMC+. De voorzitter van de raad van bestuur, ziekenhuisdirecteur Guy Peeters, was vorige week een der ondertekenaars van het convenant, samen met Jo Ritzen. Vorig jaar nog hadden Peeters en andere UMC-bestuurders uitdrukkelijk afstand genomen van het project met de woorden: “Chemelot is van de UM, niet van het UMC.” Dat de UMC-top intussen is bijgedraaid, zegt FHML-decaan prof. Martin Paul, heeft alles te maken met de eigen plannen om nauwe banden met de universiteitskliniek van Aken aan te gaan en samen een kliniek op het Avantis-terrein bij Heerlen te beginnen. Daarvoor is overheidstoestemming nodig, en de instemming van het UM-college van bestuur. Dat laatste was weinig gecharmeerd van de houding van Peeters en de zijnen rond Chemelot, en dat gold in ieder geval ook voor de provinciale overheid. Het MUMC kon zich niet afzijdig houden, heette het. In wat alle trekken van een uitruil vertoont mocht vervolgens Peeters verder met Avantis, en maakte hij een reuzenzwaai in het Chemelot-dossier. “Ik ben trots dat we mee kunnen tekenen; het zou raar zijn als we hier niet bij waren”, zei hij nu.
Martin Paul: “Maar los van de politiek spelen ook inhoudelijke overwegingen. Wij zijn nu bezig met onze eigen Life & Science campus op Randwijck, en daar willen we Chemelot niet los van zien. Zeker niet als we met DSM gaan werken aan regeneratieve geneeskunde.”
Het Avantis-project, zo bleek deze week, heeft de wind voorlopig nog niet mee. Er zijn problemen met het vinden van voldoende financiers. Begin 2011 moet de definitieve beslissing vallen.