De fixus werd ingesteld nadat de opleiding in 2022 430 nieuwe studenten had verwelkomd. Dat aantal zorgde voor problemen zoals een hoge werkdruk voor stafleden en te weinig labruimte voor practica. Vorig jaar begonnen er echter maar 175 studenten aan de opleiding en voor het komend academisch jaar worden er, ondanks extra inzet op marketing en werving, ongeveer tweehonderd verwacht.
Dalende belangstelling
Weliswaar schreven zich zo’n 1200 mensen in, van wie er vijfhonderd de selectieprocedure voltooiden, maar die gaan voor een groot deel toch elders studeren, denkt men. Ze beginnen bijvoorbeeld aan geneeskunde (BMS is vaak de ‘reservestudie’, voor als studenten elders niet geselecteerd worden voor geneeskunde). Ook lukt het een deel niet om de benodigde kennis op bijvoorbeeld wiskundevlak tijdig bij te spijkeren. Deze studenten haken dan noodgedwongen af.
De andere biomedische opleidingen in Nederland houden vooralsnog vast aan de fixus. Angst dat minder goede studenten, die elders niet door de selectie komen, nu massaal naar Maastricht zullen komen, is er echt niet, zegt vicedecaan Mirjam oude Egbrink. Landelijk daalt de belangstelling voor deze opleidingen licht. “Ook elders wordt de beschikbare capaciteit niet altijd volledig ingevuld. En wie zich meldt met onvoldoende kennis, moet die ook in 2025 voor de deadline bijspijkeren om te worden toegelaten.”
Ook een financiële overweging
Ook voor een terugkeer van de situatie van 2022 vreest men gezien de dalende belangstelling in biomedische opleidingen niet. Het bestuur hoopt juist dat afschaffing van de fixus, waar volgens de regels altijd een selectieprocedure aan vastzit, drempelverlagend werkt en tot een hogere instroom zal leiden. “Zodat we staf en infrastructuur goed in kunnen zetten”, aldus Oude Egbrink. Daarbij speelde ook een financiële overweging mee. “Minder studenten betekent ook minder beschikbare onderwijsuren, waardoor de aanwezige capaciteit qua staf niet volledig kan worden ingezet. En dat is natuurlijk ook vanuit financieel oogpunt een probleem.”
In de begrotingsstukken werden vorig jaar zorgen geuit over de lagere instroom bij FHML, die voor een groot deel op het conto van BMS kwam. Minder eerstejaars betekent nogal wat voor de bekostiging van de faculteit op de langere termijn, omdat men per afgestudeerde student gefinancierd wordt. De FHML verwacht wel groei binnen opleidingen zoals de bachelor Regenerative Medicine and Technology, de master Health and Digital Transformation en de nieuwe interfacultaire bachelor Brain Science die in september 2024 van start gaat.